Dzieci z klas młodszych dnia 9 marca 2020 r. były na spektaklu pt. "Cudowna Lampa Alladyna". Wyjazd został zorganizowany z okazji Dnia Kobiet - była to opowieść pełna ciepła, radości i magii. Dżin z magicznej lampy spełniał marzenia tych, którzy naprawdę na to zasługiwali. Ci, którzy, chcieli chadzać drogami na skróty i wybierali kłamstwo oraz fałsz, kończyli marnie. Piękne dekoracje, stroje i piosenki wzbudzały podziw uczniów.
Angelika Czarny
Szkoła Podstawowa w Leokadiowie
ogłasza zapisy dzieci
do Oddziału Przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021
Zajęcia w ramach rocznego przygotowania
przedszkolnego są obowiązkowe.
Karty zapisu do pobrania w sekretariacie szkoły
w godzinach od 8:00 do 13:00
lub ze strony internetowej szkoły.
Termin zapisów trwa od 2 marca do 20 marca 2020 r.
Składanie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego
od 24 lutego 2020 r. do 28 lutego 2020 r.
Szkoła Podstawowa w Leokadiowie
ogłasza zapisy dzieci
do klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021
Karty zapisu do pobrania w sekretariacie szkoły
w godzinach od 8:00 do 13:00
lub ze strony internetowej szkoły.
Termin zapisów trwa od 2 marca do 20 marca 2020 r.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Wnioski o przyjęcie do przedszkola i klasy I
Uczennice klasy VIII – Patrycja Matysiak oraz Natalia Zagańczyk wzięły udział
w organizowanej przez Szkołę Podstawową w Borowej II edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie”. Konkurs objęty honorowym patronatem Starosty Puławskiego Danuty Smagi, Wójta Gminy Puławy Krzysztofa Brzezińskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Posła na Sejm RP Krzysztofa Szulowskiego oraz Grupy Azoty Puławy polegał na rozwiązaniu testu wiedzy.
Tegoroczna edycja cieszyła się dużą popularnością. Uczestniczyło w niej ponad 40 osób.
Natalia Zagańczyk zajęła 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy zdobytej wiedzy.
Justyna Woźniak
[…]Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,
wszystko splata się w jedną narodową pamięć.
Ona przeszłości i przyszłości sięga
przez serce żywe, co w piersiach nam bije,
bo wolność to jest tyle,
ilu nas poległo,
i wolność to jest tyle,
ilu nas dziś żyje.
Józefa Radzymińska
Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..."
1 marca z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz śp. Prof. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej obchodzimy święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji 2 marca odbył się w naszej szkole apel ku czci ludzi niezłomnych, ludzi honoru, mających odwagę mówić prawdę, którym los wyznaczył czas próby w momencie tragicznych zawirowań historii. Zdali oni egzamin z patriotyzmu i wierności zasadom, w które wierzyli. Uroczystość została przygotowana przez panią Justynę Woźniak oraz uczennice klasy VIII Patrycję Matysiak i Natalię Zagańczyk.
Justyna Woźniak
Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za udział w akcji "ZDROWO I SPORTOWO" w której to akcji przeporowadzili cykliczne zajęcia wychowania fizycznego z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz Bajkowego Przedszkola.
Serdecznie dziękujemy
Opiekun SKW - Angelika Czarny
Dnia 3 marca 2020 roku naszą szkołę odwiedził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Puławach, spotkanie podzielono na dwie części. Pierwsza część była przeznaczona dla klas starszych na której poruszano zasady bepieczeństwa własnego oraz temat wykroczeń i związane z nimi kary i konsekwencje. Druga część była przeznaczona dla klas młodszych.
Podczas wizyty pan przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przechodzenia przez jezdnię. Omówił ważną rolę służb ratunkowych, podając przy tym numery alarmowe oraz zasadność i rozwagę w ich stosowaniu. Policjant zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi. Uczulił dzieci, aby nie rozmawiały z obcymi osobami, ani nieprzyjmowany od nich żadnego poczęstunku.
Uczniowie bardzo uważnie słuchali i chętnie odpowiadali na pytania.
Angelika Czarny
Żyjemy w czasach radykalnych podziałów i kontrastów. Tworzymy indywidualnie, w skupieniu, ale rozproszeni, dbając o swoją autonomię. W codziennym życiu akademickim spotykamy się jednak fizycznie, przecinając sobie drogi, przemierzając wspólnymi korytarzami, a także dzieląc przestrzenie pracy. Łączy Nas wspólny fundament instytucji oraz bryła budynku poddana rygorom nazw, funkcji, a często także dziedzin sztuki i rzemiosła. Wystawa „Styczna“ jest próbą pewnej stymulacji wewnętrznej, skłaniającej do przyjrzenia się sobie nawzajem. Jest to także moment rozpoczęcia kreatywnego dialogu w poszukiwaniu punktów stycznych na polu sztuki związanej z bliską Nam wszystkim problematyką przestrzeni.
Czy przynależność do wspólnego organizmu generuje, wspiera lub zobowiązuje do znalezienia wspólnej płaszczyzny wypowiedzi artystycznej? To pytanie stanowi oś wystawy dla czwórki asystentów: Pracowni Intermediów, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz, Warszawskiej ASP.
Na wernisaż wystawy Marty Jarnuszkiewicz, Jarosława Radla, Krzysztofa Franaszka i Tomasza Knorowskiego „Styczna" zapraszamy 20 lutego br. o godz. 18:00 do Galerii Aneks. Wstęp wolny."
źródło: www.domchemika.pl/wystawy
Masa plastyczna i jej wpływ na rozwój dzieci
Jest kolorowa, o wiele bardziej miękka od plasteliny i modeliny, a ponadto pięknie pachnie - dzieci uwielbiają się nią bawić. Masa plastyczna daje początek wielu kreatywnym zabawom.
Rozwija motorykę małą u dziecka
Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców. Jej rozwój jest kluczowy w pierwszych latach życia, wpływa bowiem w kolejnych na wiele czynności wymagających dużej precyzji np. zapinania guzików, posługiwania się sztućcami oraz pisania. Zabawa masą plastyczną to bardzo dobry sposób na:
Rozwija odpowiednie napięcie mięśniowe
Lepienie i ugniatanie poprawia nie tylko precyzję i płynność ruchu rąk, ale też usprawnia prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni: przedramienia, ramienia i palców. Regularne zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej mogą więc uchronić przed wadami napięcia mięśniowego, które przekłada się na zbyt mocny lub słaby nacisk na długopis. Skutkiem takiego zaburzenia jest problem z rysowaniem prostych linii, kształtnych liter lub figur geometrycznych.
Pobudza inicjatywę i wyobraźnię dziecka
Podczas zabawy masą plastyczną nie powinniśmy narzucać dziecku wykonania konkretnego zadania. Warto natomiast np. zachęcać malucha do ulepienia postaci z ulubionej bajki, jednak bez sugerowania, o którą bajkę, lub bohatera nam chodzi. Pozwólmy, by dziecko samo wyszło z inicjatywą i wykorzystało maksymalnie swoją wyobraźnię. Nie poprawiajmy na siłę nawet niedoskonałych efektów pracy dziecka, co może zniechęcić go do tego typu prac plastycznych.
Tworzenie trójwymiarowych postaci, budowli i rozmaitych kształtów z masy plastycznej, czy też zabawa z foremkami i naczyniami, bardzo rozwija kreatywność i co równie ważne – uczy samodzielnej zabawy.
Angelika Czarny
25 lutego 2020 r. odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów. 3 w grupie I i 1 w grupie II. W II grupie Patrycja Matysiak zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Ewa Kramek
W dniu 20 luty 2020 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy - były tańce, zabawy oraz wiele konkursów. Dzieci podczas zabawy mogły się bawić z bańkami mydlanymi oraz białą pianą. Tradycyjnie w trakcie zabawy był słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.
Podczas zabawy została zorganizowana zbiórka cegiełek na organizację 100-lecia naszej szkoły - zebrano 242 zł i 15 groszy.
Darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Angelika Czarny
Dnia 11.02.2020 r. uczniowie klas 0-III poznali zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Dzieci obejrzały także krótkie filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dziecka w sieci - Owce w sieci.
Angelika Czarny
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
"(...) aby pomóc rodzicom w realnym i skutecznym towarzyszeniu dzieciom w Internecie, Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK inauguruje kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie zagub dziecka w sieci”.
– Będziemy edukować rodziców, podpowiadać im jak mądrze – ramię w ramię – iść z dzieckiem przez wirtualny świat – zapowiedział minister Marek Zagórski. W ramach kampanii powstaną poradniki, artykuły i inne skierowane do rodziców materiały, które tłumaczyć będą jak opiekować się dzieckiem nie tylko offline, ale i online.
Więcej informacji: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci
Do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=GxSDArk385Q
https://www.youtube.com/watch?v=V9GNHW0t9VA
Więcej informacji na naszej szkolnej stronie w zakładce z lewej strony "Informacje dla rodziców" => "Więcej" => "Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego dziecka w sieci"
Angelika Czarny
Pierwszy konkurs Fundacji Dbam o Mój Zasięg w ramach kampanii "Idą Święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj" został rozsrzygnięty. Filmów promujących hasło kampanii było aż ponad 100. Niestety tym razem nie znaleźliśmy się na podium ale zwycięzcom serdecznie gratulujemy! A oto zwycięzki filmik...
Aldona Chabros
Obchody dnia Świętego Walentego zaczęliśmy w klasie I od rozmowy o tradycjach związanych z tym świętem. Następnie uczniowie nauczyli się kilku słówek w języku angielskim związanych z Walentynkami oraz posłuchali piosenek o miłości. Pierwszaki potrafią także powiedzieć "kocham cię" w tym języku. Podsumowaniem akcji było wykonanie prac plastycznych w postaci serc z napisem "LOVE" i zawieszenie ich na sznurku jako ozdoby walentynkowej.
Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach wydarzenia programu eTwinning "Walentynkowe szaleństwo!"
Aldona Chabros
Zabawa odbędzie się
20 lutego 2020 r. (czwartek)
od godz. 1400 do 1800
w sali gimnastycznej.
W związku z obchodami 100-lecia naszej szkoły, zapraszamy
na zabawę rodziców, dziadków oraz przyjaciół naszej szkoły!
W związku z organizacją Obchodów Stulecia Naszej Szkoły podczas zabawy będzie można zakupić cegiełki na rzecz szkoły.
Serdecznie zapraszamy!
Warsztaty plastyczne w Galerii Sztuki w "Domu Chemika" w Puławach z dnia 27 stycznia zostały przeniesione na 3 luty 2020 r. (poniedziałek).
Wyjazd połączony będzie ze spektaklem teatralnym "Pinokio" w Kinie "Sybilla" w Puławach.
Angelika Czarny
W dniu 12 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka w kościele św. Józefa Oblubieńca w Zarzeczu.
Tradycją stały się występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Leokadiowie, które już po raz kolejny ks. proboszcz Sylwester Laskowski zaprasza do kościoła, by zaprezentowały swoje talenty aktorskie i wokalne. Uczniowie zaczeli od przedstawienia swoich talentów grą kolęd na dzwonkach oraz na klawiszach. Następnie przedstawiono historię Maryi i Józefa, którym towarzyszyły Anioły, pastuszkowie i Mędrcy, którzy przybyli oddać pokłon Dzieciątku. Uroku dodały pięknie zaśpiewane kolędy.
Uczniowie i nauczyciele złożyli księdzu proboszczowi noworoczne życzenia, a na koniec wnuczęta odśpiewały piosenkę dla Babci i Dziadka oraz wręczyły piękne laurki.
Podczas tego wydarzenia odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz absolwentki naszej szkoły Doroty Olszewskiej - zebrano pokaźną kwotę 1217,25 zł - serdecznie dziękujemy za okazanie serca na tak szczytny cel jakim jest leczenie i rehabilitacja Doroty.
Opiekun SKW Angelika Czarny